Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 094 850 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Ciąża u Swinek morskich

wtorek, 12 października 2010 17:25
Skocz do komentarzy
  Ciąża u świnek
Przyjmuje się, że świnko-dziewczynka może zajść w ciąży już w wieku około 1,5-2 miesięcy, natomiast świnko-chłopiec dopiero koło 2-3 miesięcy potrafi zapłodnić samiczkę. Niestety te dane są często bardzo mylne...
Chmurcię, naszą 3 świnkę, kupiliśmy gdy miała około miesiąca i niestety już wtedy była w ciąży (notabene świnki w zoologach są tak małe, że czasem mogłyby jeszcze trochę dłużej possać mleko matki...).
Z kolei rekord zapłodnienia u samczyka to wiek około 30 dni życia. Dlatego jesteśmy jak najbardziej za podziałem na płeć w sklepach zoologicznych. Często sprzedawcy wykręcają się mówiąc, że to maluszki i że nie mogą jeszcze mieć dzieci. Niestety czasem trudno stwierdzić płeć u małej świnki i wtedy nieopatrznie np. samczy delikwent trafi do klatki z samiczkami.
Tak naprawdę trudno jest stwierdzić u świnki ciąże. Dopiero po pewnym czasie gdy brzuszek zacznie się powiększać można ciążę podejrzewać. Można też zrobić badanie USG, ale nie jest one konieczne. Po pewnym czasie będzie można wyczuć ruch w brzuszku mamusi, wtedy należy uważać i nie brać jej zbyt często na ręce - jak już to umiejętnie nie ściskając brzuszka. Samiczka zacznie mniej się ruszać i częściej będzie odpoczywać. Przez cały okres ciąży należy się o nią zatroszczyć - zadbać o spokój i ciszę. Jej dieta powinna być urozmaicona, ale prawda jest taka, że każdej świnki dieta powinna być urozmaicona (ziarenka/granulat, sianko, ziółka, świeże owoce i warzywa), więc wystarczy dawać to co normalnie tylko w trochę większych ilościach.
Czas ciąży to około 58-72 dni. Zazwyczaj młode przychodzą na świat wcześnie rano albo w nocy ukryte przed ludzkim okiem. Samiczka sama sobie poradzi, poród przebiega w milczeniu, po urodzeniu małych samiczka zjada łożysko i zaczyna oblizywać małe, które mają już futerko i otwarte oczka.
Młode samiczki rodzą od 1 do 3 maluszków, starsze bardziej doświadczone mogą nawet urodzić ich 8. Gdy młoda mama urodzi, należy ją zostawić z maluszkami w spokoju.
źródło:swinkimorskie.eu opracowała: seledynek

Jednakże jeżeli świadomie rozmnażasz świnki pamiętaj, że są inne maluszki, które również potrzebują domku i odrobiny miłości. Po pewnym czasie znajomi Ci się skończą i komu je oddasz? Do tego samiczka średnio co 2-3 miesiące zachodziłaby w ciążę i po dwóch czy trzech miotach padłaby z wycieńczenia.

Dlatego adoptuj! Nie rozmnażaj!
Zachęcam do obejrzenia filmiku. Są tam pokazane młode świnki dzień po narodzeniu.
Jakie słodziutkie i jak już piszczą ;)
Jakie maluszki ☺☺☺☺☺☺
I tak kończę dzisiejszy notatkę. Alex trzyma się dobrze ale niestety musimy jeszcze czekać na operacje. I najlepsze, że kulka na razie nie rośnie. Więc pa pa.
Podziel się
oceń
4
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 16 lutego 2014 21:34

  Hej
  Mam taka swinke w sklepie powiedzieli ze ma 2 miesiace a ja mam ja juz od 2 tygodni i nwm czy ja przekarmiam czy jest w ciazy... da sie to poznac???

  autor Rose

 • dodano: 09 sierpnia 2013 18:34

  Jeżeli samiczka urodzi to czy w klatce musi byc koniecznie samiec ?????

  autor lol

 • dodano: 04 lutego 2013 15:56

  Super !!Thx!!!

  autor Leyla

  blog: Chlewik

 • dodano: 15 maja 2012 7:58

  dardzo ci dzienkuje za info o ciązy i bardzo wspuczuje ci aleksa pozdro

  autor sisi świnka

  blog: świnka morska

 • dodano: 14 października 2010 18:32

  Hej! Napisałaś do mnie ze dwa miesiące temu, ale dopiero co odczytałam komentarz. Dziękuje za miłe słowa :) Mam nadzieję, że Twoja świnka wyzdrowieje. Pozdrawiam!

  autor Cavia

  blog: swinka-morska.blog.onet.pl

Komentuj z OpenID

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

czwartek, 24 kwietnia 2014

Licznik odwiedzin:  6 962  

Wyniki ankiety

Czy lubisz Świnki Morskie?

Tak: 0%
Nie: 0%
Kocham je ♥♥♥: 0%

Łączna liczba głosów: 0

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 6962
Wpisy
 • liczba: 35

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl